Systemy audiowizualne

Jakiego typu kabla HDMI potrzebuję?

Kiedy kupujemy nowy telewizor, konsolę do gier lub jakiekolwiek inne urządzenie z wyjściem HDMI, zwykle jest ono dostarczane z jednym lub kilkoma kablami HDMI. Nierzadko zdarza się, że kable te są zbyt krótkie lub że chcemy lepszy kabel HDMI, który zapewni lepszą jakość dźwięku i obrazu. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jaki kabel HDMI wybrać.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na rodzaj kabla HDMI. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje kabli HDMI: high-speed, standard i premium high speed. Standardowy kabel może przesyłać obraz do 1080p i dźwięk do Dolby Digital. Kabel high-speed przesyła obraz do 4K i dźwięk do Dolby-HD Master Audio i Dolby-TrueHD. Wysokiej klasy szybki kabel przesyła obraz w rozdzielczości do 8K i dźwięk w jakości do Dolby:X i DTS Atmos.

Ważna jest również długość kabla HDMI. Ważne jest, aby wybrać kabel, który odpowiada naszym potrzebom i pozwala nam swobodnie konfigurować nasze urządzenia. Jeśli potrzebujemy kabla dłuższego niż 15 metrów, to warto zakupić kabel HDMI, który posiada wzmacniacz sygnału. Pozwoli nam to na przesyłanie sygnału na większą odległość bez pogorszenia jakości dźwięku i obrazu.

Ekranowanie to kolejny ważny aspekt kabli HDMI. Im lepsze ekranowanie, tym lepsza jakość obrazu i dźwięku. Ważne jest, aby sprawdzić, czy kabel HDMI ma wzmocnione ekranowanie.

Zobacz również